08.03.2021

Фаворитите славеа сигурни победи, табелите без особени промени...

13. КОЛО ОД ВТОРА ЛИГА-МАЖИ: Иста мета - исто растојание

Ова 13. коло не донесе некои изненадувачки резултати. Беше некомплетно, затоа што поради појава на корона вирус, не се одиграа два натпревари: Борец Баскет – Струмица во источната, односно Хераклеа - Чаир 2030 во западната група.

На Истокот, многу важна победа на гостински терен во Куманово, реализира екипата на Феникс 2010, која славеше со резултат (59:51). Два бода со кои тимот на тренерот Денис Дервишевиќ, го држи приклучокот со водечкиот Ангели.

Тимот од Драчево во ова коло немаше ривал по мерка. Го совлада Куманово 2 со убедливи (87:64). И ја задржаа предноста пред конкурентите.

Еден од нив е и скопски Шкупи, кој без особени проблеми го доби дуелот со „фенерџијата“ Ролинг 08 со резултат (85:68).

Најубедливата победа во ова коло му припадна на тимот на Баскет Кам, кој го победи Про Баскет во Кавадарци со повеќе од високи (104:59). Доволно да ја потврди позицијата 4, последната која води во доигрувањето за Првата лига.

Со оглед на тоа дека не се одигра дербито Хераклеа – Чаир 2030, останатите екипи, пред се ГКК Охрид и Партизан Водно Санс го искористија тој момент да се доближат до лидерската позиција.

Тимот од Охрид, очекувано, го победи најслабиот во оваа конкуренција, Спорт Тим од Неготино со (86:76), додека пак Партизан Водно Санс помина лесно во Прилеп, го победи Мега Баскет со високи (109:80).

Особено битен триумф е оној на екипата на Тетекс ТТК, на гости кај Риниа (74:67) со кој тетовци остануваат во битката за првите четири места кои водат во елиминациската фаза.

Шанси за тоа има и Пелистер Медика карта која викендов беше подобар противник од младиот тим на Спарта (79:64).

ВТОРА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 13.КОЛО

ИСТОК 

МКК Куманово – Феникс 2010   51:59

Шкупи – Ролинг 08    85:68

Про Баскет – Баскет КАМ   59:104

Борец Баскет – Струмица   одл.

Куманово 2 – Ангели 64:87

ТАБЕЛА: Ангели 25, Феникс 2010 24, Шкупи 23, Баскет КАМ 21, Борец Баскет 19 (-1), МКК Куманово 19, Струмица 17 (-1), Куманово-2 15, Про Баскет 15, Ролинг-08 14;

ИДНО КОЛО (13.03)

Феникс 2010 – Куманово-2

Ангели – Борец Баскет

Струмица – Про Баскет

Баскет КАМ – Шкупи

Ролинг 08 – МКК Куманово

 

ЗАПАД

ГКК Охрид – Спорт Тим      86:76

Спарта – Пелистер Медика карта       64:79

Хераклеа – Чаир 2030        одл.

Риниа – Тетекс ТТК    67:74

Мега Баскет - Партизан Водно Санс   80:109

ТАБЕЛА: Чаир 2030 23 (-1), ГКК Охрид 23, Партизан Водно Санс 22, Тетекс ТТК 21, Хераклеа 21 (-1), Пелистер Медика карта 19, Риниа 17, Мега Баскет 17, Спарта 16, Спорт Тим 13;

ИДНО КОЛО (13.03)

Спорт Тим – Мега Баскет

Партизан Водно Санс – Риниа

Тетекс ТТК – Хераклеа

Чаир 2030 – Спарта

Пелистер Медика карта – ГКК Охрид

ФОТО: Ohridnews