13.08.2017

 Јуниорките го завршуваат настапот на ЕП(б) на 21. место

Нашите јуниорски репрезентативки го завршија настапот на овогодишното Европско првенство (Дивизија Б) како 21. пласирани откако во рамки на последниот натпревар забележаа победа над врсничките од Албанија со 88-58.

Избраничките на Анета Глигорова ја завршија групната фаза со четири порази, од селекциите на домаќинот Ирска, Украина, Велика Британија и Словачка и запишаа само една победа, најубедлива досега, против Молдавија.

Тоа за нас значеше пласман во борбата за опстанок во оваа дивизија. Петтото место во групата Д ни ја донесе шестопласираната селекција од групата Ц – Швајцарија. Од Швајцарија загубивме, па следеше натпревар против Данска. Среќата беше на наша страна, па поради откажување на настапот на Данска добивме ден одмор пред последниот натпревар.

МАКЕДОНИЈА – Албанија 88-58 (18-8, 19-14, 26-20, 25-16)
СТРЕЛЦИ
Андонова (14поени), Џуговска (2), Митрева (8), Лалкова (3), Шеќероска (18), Стојанова (2), Петрушевска (6), Серафимоска (15), Стоева (5), Спировска (15)