09.12.2021

Почетните (35-9) го одредија понатамошниот тек од премиерниот меч од ова коло, Пелистер подобар од Гостивар (101:76)

10. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Една четвртина доволна за Пелистер да стигне до „десетката“

Со максимални десет победи во исто толку одиграни натпревари го дочекуваат кошаркарите на Пелистер гостувањето во Сараево, каде во текот на наредната седмица ќе го играат третиот „балон“ од АБА 2 лига.

Ниту Гостивар не најде решение за играта на „зелено-белите“ во овој прв круг од натпреварите во Првата лига.

ПЕЛИСТЕР – ГОСТИВАР       101:76

Особено тоа се однесува за првата четвртина, која се покажа и како решавачка на првиот ме од десеттото коло кое стартуваше вечерва поради обврските на двата наши претставници во АБА 2 лигата.

За само дест минути, „зелено-белите“ направија неверојатни (35:9). Разлика која се покажа како недостижна за гостиварци во наредните две четвртини од играта.

Период во кои се играше доста израмнето, и во кои „сино-белите“ не најдоа решение да го намалат високиот стартен дефицит.

Посебно расположен за игра беше Игор Кесар, кој за 30.минути во игра реализираше исто толку поени. Но посебно добра соработка имаше со искусниот Караџовски, потоа и Малешевиќ.

Успехот добива на тежина ако се земе в предвид дека тренерот на Пелистер, Марјан  Илиевски не можеше да смета на репрезентативните имиња (Ѓуроски и Трајковски).