30.01.2021

Репрезентативецот постигна шест клучни поени во минималната победа над МЗТ Скопје Уни Банка (68:67)

13. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Робев не дозволи изненадување, Куманово „го преживеа“ Аеродром

Екипите на МЗТ Скопје Уни Банка и Куманово 2009 го отворија 13. првенствено коло.

Иако и двете екипи одиграа под очекувањата, го претворија мечот во драматичен. Беше решаван во последната минута од играта во коај Куманово 2009 го имаше Дамјан Робев. Со шест по ред поени спречи изненадување.

МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА – КУМАНОВО 2009         67:68

Доста израмнет во првиот период кој им припадна на гостите од Куманово со минимални (22:20). Гостите го добија и наредниот, по кој на одмор заминаа со солидна предност од седум поени, (43:36).

Сличен развој на настаните во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ беше и во продолжението на играта. Во неколку наврати екипата која важи за фаворит имаше предност од осум поени (38:46), (48:40) и (53:45), во 27.минут аод играта. Домаќините, кои играа без помошта на својот прв скокач, Монтгомери, се враќаа на помала негатива, и до истекот на тој дел од играта успеаа во тоа.

Беа на -3 (50:53), иако и двете екипи биеја очајно од линијата зад 6.75 метри. Имаа само 13 односно 20% на успешност од таа позиција (заедно пет тројки од 30.обиди) во 30.минути игра.

Потенцијалните сениорски репрезентативци, Савиќевиќ и Тодоровски, потоа и Митевски, дојдоа до двоен број на поени кај МЗТ Скопје Уни Банка.

Од другата страна на теренот, во тој „двоцифрен ранг“ влегоа Ѓекиќ, Ливингстон од стартерите односно и Глигоријевиќ, од резервните играчи.

Во сиромашната, со поени, последна четвртина, домашната екипа дојде и до водство од  еден поен (63:62) на1:07 минута пред крајот. А потоа ветојанто и потегот на вечерта. Дамјан Робев од врвот на рекетото погоди за тир поени. Згора на тоа беше фаулиран од Зекири. Го погоди и „дополнителното“, за (66:63). Откако Савиќевиќ даде едно од двете слободни фрлања, намали на (64:66) и нереализиранито обид на Робев, Митевски имаше шанса да донесе израмнување. Но не ги реализираше двете слободни фрлања. Веднаш, од истата позиција казни Робев, за недостижни (68:64), кои со тројка со звукот на сирената ги намали Савиќевиќ.