15.03.2021

Екипите кои важат за фаворити стигнаа до лесни и убедливи победи.

13.КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ: Баскет КАМ броеше до сто, Работнички не ја дава лидерската позиција

ФОТО: Екипата на ЖКК Крива Паланка

Без особени промени на табелите во двете групи помина 13.првенствено коло во женска сениорска конкуренција.

Екипите кои важат за фаворити стигнаа до лесни и убедливи победи.

Во источната група, Баскет КАМ без особени проблеми славеше на гостувањето против МЗТ Скопје Аеродром со (100:41), додека на вториот меч во оваа група, Крива Паланка немаше тешка задача во дуелот со Куманово на гостински терен (67:28).

На западот ништо ново...

Кошаркарките на Работнички ја задржаа првата позиција на табелата откако убедливо го поразија Трокал (76:32), за скор (10-1), пред максималниот ефект на Бадел 1862 (8-0) кој има дури три натпревари помалку.

Во оваа група, битна победа однесоа и кошаркарките на Гостивар од гостувањето кај Пантери (52:47).   

РЕЗУЛТАТИ 13. КОЛО

ИСТОК

ЖКК МЗТ Скопје А – Баскет КАМ         41:100

ЖКК Куманово – Крива Паланка         28:67

Вардар – слободен

Пробаскет - слободен

ТАБЕЛА: КАМ Баскет 16, ЖКК Вардар 15, Про Баскет 14, Крива Паланка 12, ЖКК МЗТ Скопје Аеродром 12, ЖКК Куманово 2020 9; 

ИДНО КОЛО (17.03)

Вардар – Куманово

Крива Паланка – Про Баскет

ЖКК МЗТ Скопје Аеродром - слободен

Баскет КАМ – слободен

ЗАПАД

ЖКК Работнички – Трокал 76:32

Пантери – Гостивар   47:52

ЖКК Шкупи – Бадел 1862  (16.03)

Струга 2009 - слободен

ТАБЕЛА: ЖКК Работнички 21, Струга 2009 17, Бадел 1862 16, Трокал 14, ЖКК Шкупи 14, ЖКК Гостивар 2009 14, Пантери 12;

ИДНО КОЛО (17.03)

Трокал – Пантери

Гостивар – ЖКК Шкупи

Бадел 1862 - Струга 2009

Работнички - слободен