22.03.2021

Останува да се доиграат уште три натпревари со кои ќе биде заокружен регуларниот дел од сезоната

14.КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ: Бадел 1862 и КАМ Баскет со максимален ефект, уште едно слободно место за Суперлигата

Натпреварувањето во женската Прва лига влезе во последниот круг. Останува да се одиграат уште три натпревари по кои ќе бидат познати и шестте екипи кои ќе ги продолжат натпреварите во Суперлигата.

А пред одигрувањето на средбите Работнички - Бадел 1862, Баскет КАМ – Вардар и Крива Паланка - Про Баскет, извесно е дека имаме пет учесници во доигрувањето за титулата.

Во групата „Запад“, тоа се екипите на Бадел 1862, Работнички и Струга 2009, додека пак на „Истокот“ сигурни се Баскет КАМ и Вардар.

Последниот патник ќе го одлучи дуелот помеѓу екипите на Крива Паланка и Про Баскет. Екипата од Кавадарци брани предност од седум поени кои ги стекна на домашен терен (победа од 60:53)  

Битни за конечниот исход на табелата се и другите две средби. Првата се игра утре, од 16. часот, во Македонска Каменица, каде екипата на Баскет КАМ (скор 9-0)  го пречекува скопски Вардар (8-1). Домашната екипа која има максимален ефект, ќе заврши како првопласирана дури и ако го загуби овој меч, но со разлика помала од 23.поени (победа на првата средба во Скопје од 89:66).

Во директен дуел, екипите на Работнички и Бадел 1862 ќе одлучат за „единицата“ на Западот. „Баделки“ се во голема предност затоа што го добија првиот меѓусебен дуел со убедливи (64:40).

РЕЗУЛТАТИ 14. КОЛО

ИСТОК

Вардар – Куманово   103:34

Крива Паланка – Про Баскет   одл.

ЖКК МЗТ Скопје Аеродром - слободен

Баскет КАМ – слободен

ТАБЕЛА: КАМ Баскет 18 (-1), ЖКК Вардар 17 (-1), Про Баскет 14 (-1), Крива Паланка 13 (-1), ЖКК МЗТ Скопје Аеродром 12, ЖКК Куманово 2020 10; 

ЗАПАД

Трокал – Пантери       59:35

Гостивар – ЖКК Шкупи       70:54

Бадел 1862 - Струга 2009   80:41

Работнички - слободен

ТАБЕЛА: Бадел 1862 22 (-1), ЖКК Работнички 21 (-1), Струга 2009 19, Трокал 16, ЖКК Шкупи 16, ЖКК Гостивар 2009 16, Пантери 13;