06.02.2022

По победата над МЗТ Скопје Уни Банка (79:66), „црно-белите“ од Тафталиџе сега се над просекот од 50%

15. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: ТФТ едвај најде решение за младите „металци“

Иако по три четвртини имаше водство против ривалот ТФТ Скопје, МЗТ Скопје Уни Банка не успеа да ја запише третата победа во 15. одиграни кола во Првата лига-мажи, откако на крајот фаворитот сепак триумфираше со двоцифрен плус, по кој има просек на успешност од над 50% (скор 8-7).

МЗТ Скопје Уни Банка – ТФТ    66:79

Одлично одиграа првото полувреме, кошакаеите кои од клупата ги предводи Борис Нешови. Го добија со (41:39), макар што гостите од Тафталиџе имаа водство од (36:31) на три минути пред паузата.

Но со сњријата во која учествуваа Митевски, Исајловски и Петровски обезбедија предност од два поени.

ТФТ никако не успеваше да најде решенија за играта на младиот состав од Аеродром, не го крши отпорот на МЗТ Скопје Уни Банка  ниту во третата четвртина од средбата, иако водеше и со седум поени. Во во еден момент со (55:48), зашто домаќините со одлична серија, налик на онаа о втората четвртина, водеа и по периодот број 3,  со (56:55).

МЗТ Скопје Уни Банка се држеше уште две минути во последната четвртина, но потоа го загуби здивот. Тоа го искористи ТФТ кој постојано го зголемуваше водството за да стигне до славје, на крајот дури и убедливо.

Амир Смит беше најдобар во екипата на ТФТ. Имаше силното крило дабл-дабл од 21. поен и 15. скокови, а го следеше неговиот сонародник Ландриус Хортон со 19 поени и седум скока.

Најдобар во екипата на МЗТ Скопје Уни Банка беше Самет Јигитоглу со 17 поени и девет скока.