15.КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Остави ли паузата трага кај „пелистерци“ во одбрана на првото место? - КФСМ
28.02.2021

Ќе покаже дуелот од 16.30 часот против вториот тим на клубот од Аеродром во Скопје...

15.КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Остави ли паузата трага кај „пелистерци“ во одбрана на првото место?

Денеска ќе се одиграат преостататите две средби, и двете се во Скопје, под „Кале“, и во СЦ „Јане Сандански“.

Тоа се уште два натпревари од оваа рунда во која во планиранито термин нема да се игра единствено средбата ТФТ- МЗТ Скопје Аеродром, по барањето на екипата од Аеродром истиот да биде одложен поради нивниот настап на претстојниот трет „балон“ од АБА 2 лигата кој ќе се игра во Сараево.

16.30: МЗТ Скопје Уни Банка – Пелистер

Во првата ќе се сретнат топ-фаворитот за првото место во првиот дел, екипата на Пелистер и најмладата во прволигашката конкуренција – МЗТ Скопје Уни Банка.

Битолчани доаѓаат во Скопје како апсолутни фаворити. Имаат најдобар скор во лигата, пред паузата реализираа 10.победи и 2.порази.

Од друга страна вториот тим на клубот од Аеродром засега има две победи и девет порази. Но сигурно ќе има што да (по) каже и на овој меч.

17.00: Вардар – Кожув

Дуел на две екипи кои во досегашниот дел од сезоната одиграа по 11.натпревари. Односно три помалку од планираните 14.

Далеку подобар е ефектот на екипата од Гевгелија, која врза неколку победи и дојде до бројка од пет победи. „Вардарци“ засега имаат само две, но и серија на здравствени проблеми предизвикани од коронавирусот.

Освен тоа, зад нив е и една подолга пауза без одигран натпревар, што носи нова неизвесност и во овој меч кој ќе се игра во малата сала на СРЦ „Кале“ во која домаќин е екипата на Вардар.

ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 15. КОЛО

НЕДЕЛА:

16.30: МЗТ Скопје Уни Банка – Пелистер

Мала сала СЦ „Јане Сандански“ – Скопје

17.00: Вардар – Кожув

Сала на КК „Вардар“ – Скопје

ПРЕТХОДНО ОДИГРАНИ НАТПРЕВАРИ

Куманово 2009 – Гостивар        81:73

Академија ФМП – Црн Дрим Грин мобиле 74:68

Еуро Никел 2005 – Работнички           83:84

ОДЛОЖЕН НАТПРЕВАР:

ТФТ – МЗТ Скопје Аеродром