17.03.2021

Во натпревар во кој го контролираа резултатот, „црно-белите“ славеа голем триумф (77:73) над најтрофејниот клуб

18. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: ТФТ ја продлабочи кризата на Работнички

Уште една потврда испратија кошаркарите на ТФТ дека во оваа, за нив, дебитантска сезона, се најпријатното изненадување во Првата лига.

Го докажаа тоа земајќи го веројатно и највредниот скалп во оваа фаза од шампионатот, оној на нашиот најтрофеен кошаркарски колектив, Работнички.

РАБОТНИЧКИ – ТФТ         73:77

ТФТ беше екипата која ја имаше резултатската предност во првото полувреме. Но гостите не успеаја таа да биде изразена двоцифрено.

Откако ја добија првата четвртина со (19:16), во неколку наврати од втората, имаа предност од седум поени. Прво (33:26), нешто потоа и (41:34) на минута и пол пред истекoт на полувремето кое заврши со иста позитива за ТФТ, (43:36).

Смит со 11, и Херис со 10 поени го предводеа домашниот напад. На другата страна, Николовски уфрли 11, Мулалиќ 9, а Бундовиќ уште 8. поени.

На почетокот на второто полувреме „црно-белите“ имаа и двоцифрена разлика (50:40) и 5242), но домаќините брзо симнаа дел од неа. Со серијата од осум поени, намалија на (50:52), на 4:13 минути пред истекот на тој трет дел од играта во СРЦ „Кале“, кој сепак заврши со солидно водство на гостите (63:57).

Последниот период беше најнеефикасниот, но она што е важно за госитре е дека успеаја да го одбранат тоа водство, и да победат.  

По 11.пат во 15.досега одиграни мечеви во друштвото на најдобрите. По заслуга на Андерсон и Смит кои завршија со 17.поени, како и вториот поентерски двоец „Х-Х“,  Херис-Хортон кои дополнија со по 13. поени.

Во петтиот пораз во 11.мечеви, Николовски имаше 18, Бундовиќ 15, Мулалиќ 14, а Младеновски уште 10.поени.

ВАРДАР – МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА    85:79

Неверојатно прво полувреме одигра Диксон Дикембе. Бекот на Вардар делуваше непогрешливо во првите 20.минути. Стигна до 26. реализирани поени, со неверојатни (11/12 во шутот од поле), плус и пет скока.

Заедно со 13.поени кои дојдоа од Провел, беше и повеќе од доволно за убедливо водство. По 20.минути Вардар водеше со (46:33), иако во текот на втората четвртина „црвено-црните“ имаа и повисока предност од 17.поени (44:27).

Иако заигра амногу подобро во второто полувреме, младите кошаркари од Аеродром не успеаја да направа комплетен резултатски „камбек“.

Вардар стигна до четврттиот успех, колку што има и нивниот вечерашен противник но со еден натпревар повеќе.

Интересно, Дикембе остана на истиот ефект од првото полвреме. Но затоа помогнаа Провел со 23.реализации, а 15. поени дојдоа од Радош.

На другата страна, една цела петорка со двоен број на поени. Најмногу, 17. даде Монтгомери (имаше и 12.скока). Лејсон Зекири застана на 16, Леонид Тодоровски на 11. поени, а од стартерите М.Митевски даде десет, додека Андоноски како резервист уфрли 14.