09.06.2023

Следуваат квалификации за Европски Куп 2023

3х3 репрезентацијата замина за Братислава

3х3 репрезентацијата на Македонија во состав (од лево кон десно на фотографијата) Марко Дујковиќ, Христијан Ристов, Ервин Цого и Милорад Миновски, предводени од селекторот Иван Ристовски (во средина) утреово замина за Братислава каде во наредните два дена ќе земе учество во квалификацискиот турнир за Европскиот Куп кој традиционално ќе се одржи во септември 2023 година.

Согласно ранкинг поените, нашата репрезентација е сместена во pool B, заедно со селекциите на  Унгарија и на Австрија.

Според распоредот, нашите баскетчии првиот натпревар ќе го одиграат в сабота (10.06), со почеток од 10:25 против соодветната селекција на Австрија. Против Унгарија ќе си ги одмериме силите час и половина подоцна односно во 12:05.

Распоред и резултати ќе бидат достапни на следниот ЛИНК.