24.10.2021

Битолчани доминантни против Кожув, стигнаа до преубедливи (96:67) кои ги оставаат на делба на лидерската позиција со екипата на ТФТ

4. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Пелистер е прв!

Екипата на Пелистер лесно го совлада Кожув, и ја продолжи серијата на победи во домашниот шампионат. По четири кола, заедно со екипата на ТФТ се единствените со максимален ефект, но поради подобриот кош-количник, „пелистерци“ се бројот 1.

ПЕЛИСТЕР – КОЖУВ         96:67

Гостите од Гевгелија почнаа подобро. Но нивното почетно водство (7:1), не „траеше“ долго. По нецели осум минути, Пелистер го сврте резултатот. Поведе со (19:13), за гостински тајм-аут. Не помогна, затоа што „бело-зелените“ ја продолжија серијата на поентирање за уште повисоки (22:13). Четвртината домашните кошаркари ја затворија со слична предност, (25:17). Кесар и Малешевиќ имаа по седум поени, додека Симоновски даде десет од оние 17 на екипата од Гевгелија.

Со нови десет поени, за само две и пол минути од вториот период, „пелистерци“ се искачија на (35:17). А по тројката на капитенот Трајковски, веќе имаа двојно повеќе дадени од примени поени (38:19). И втора минута за одмор и совети, за кратко време која ја потроши тренерот на Кожув, Павле Николов.  

Но и тоа не донесе сериозна промена во неговата екипа, кој и на оваа средба играше со доста кратка ротација, а во која се некако се очекуваше од троецот Николовски-Симоновски-Вилијамс (искомбинираа 24 од 30.поени на гостите). По 17.минути, Пелистер имаше и највисоки (46:24).

А по новата тројка, пред звукот на сирената, која дојде од Караџовски, на полувремето битолчани водеа со (49:30).

Притиснаа уште повеќе по големиот одмор. И по тројката, и 16.поен на Трајковски, во само три и пол минути од продолжението, имаа недостижни (64:35), доволно за нови главоболки за тренерот Николов и и екипата која ја води во оваа сезона. Онаа коај заедно со новакот Ангели, се единствените без триумф во овие четири кола од шампионатот. 

На крајот, со 17.поени, прв стрелец на Пелистер беше Младеновски, по еден помалку имаа уште два високи играчи, Кесар (плус 10 скока) и Трајковски (девет скока). Кај гостите од Гевгелија, Николовски даде 22.поени, а екс-играчот на Пелистер, Чез Вилијамс имаше еден поен помалку.  

ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО

ФЕНИКС 2010 – АНГЕЛИ 83:80

МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ – КУМАНОВО 2009         86:71

ГОСТИВАР – РАБОТНИЧКИ        91:65

ТФТ – МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА            91:85

НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП – ЕУРО НИКЕЛ 2005  75:53

ПЕЛИСТЕР – КОЖУВ         96:67

ТАБЕЛА: ПЕЛИСТЕР 8, ТФТ 8, ГОСТИВАР 7, МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ 7, РАБОТНИЧКИ 7, НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП 6, ФЕНИКС 2010 6, МЗТ СКОПЈЕ УНИ БАНКА 5, ЕУРО НИКЕЛ 2005 5, КУМАНОВО 2009 5, АНГЕЛИ 4, КОЖУВ 4

ИДНО КОЛО (30.10)

МЗТ СКОПЈЕ УНИБАНКА – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

ЕУРО НИКЕЛ 2005 – ПЕЛИСТЕР

КУМАНОВО 2009 – НАВИКО АКАДЕМИЈА ФМП

РАБОТНИЧКИ – ТФТ

АНГЕЛИ – ГОСТИВАР

КОЖУВ – ФЕНИКС 2010