07.12.2020

„Вардарки“ беа и повеќе од убедливи (110:64), прва победа за МЗТ Скопје Аеродром

4. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ: Вардар помина прелесно преку Крива Паланка

Четврттото коло од Првата лига-жени, донесе и четири натпревари од планираните шест.

Поради неповолната здравствена ситуација одложени беа натпреварите Работнички-Шкупи и Бадел 1862-Гостивар во групата Запад.

Во таа конкуренција се одигра мечот Трокал-Струга 2009 во кој убедлива победа однесоа стружанки (68:44), за кои ова беше и првиот официјален натпревар во новата првенствена сезона.

„Полна пгрограма“ на Истокот, каде доминантна игра покажа екипата на Вардар. Без особени проблеми девојките во „црвено-црна“ комбинација дојдоа до планираните бодови на гостувањето во Крива Паланка, (110:64).

Прва победа како прволигашка екипа оствари екипата на МЗТ Скопје која во Аеродром го порази Куманово (67:33).

Доста убедлив триумф запишаа и кошаркарките на КАМ Баскет против Пробаскет (91:46), втор за тимот од Македонска Каменица од почетокот на новата сезона.

 РЕЗУЛТАТИ 4. КОЛО

ЗАПАД

Трокал – Струга 2009      44:68

Бадел 1862 – Гостивар одложено

Работнички – Шкупи – одложено

ТАБЕЛА: Бадел 1862 4 (-1), Трокал 4, Шкупи 3 (-1), Струга 2 (-2), Пантери 1 (-2), Работнички 1 (-2), Гостивар 0

ИДНО 5. КОЛО (12.12)

Гостивар – Трокал

Струга 2009 – Работнички

Пантери – Бадел 1862

Шкупи - слободен

ИСТОК

Крива Паланка – Вардар           68:110

МЗТ Скопје Аеродром – Куманово    67:33

Баскет КАМ – Пробаскет           91:46

ТАБЕЛА: Вардар 6, Баскет КАМ 4 (-1), МЗТ Скопје Аеродром 4, Крива Паланка 3 (-1), Пробаскет 3 (-1), ЖКК Куманово ,

ИДНО 5. КОЛО (12.12)

Вардар – Баскет КАМ

Пробаскет – МЗТ Скопје Аеродром

Крива Паланка – слободен

ЖКК Куманово - слободен