18.11.2021

Во дерби дуелот, екипата од Македонска Каменица славеше во „Кале“ со убедливи (96:58)

5. КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ: Шампионот му го нанесе првиот пораз на Вардар

Паузата која ја „предизвика“ настапот на нашата женска сениорска репрезентација во квалификациите за Евробаскетот 2023, беше прекината со одигрувањето на 5. првенствено коло во Првата „А“ лига.

А распоредот во шампионатот во овој од натпреварите го донесе дерби-дуелот помеѓу бранителот на титулата, екипата на Баскет Кам и Вардар, една од двете екипи која во првите четири кола имаше максимален учинок.

Славеше гостинската екипа, со повеќе од убедливи (96:58), за скор (4-1) и делба на позицијата број 2  на која е уште и екипата на Струга 2009 која во ова коло беше подобра од Крива Паланка (70:54).

„Киксот“ на „вардарки“ го искористија кошаркарките на Бадел 1862 кои со сигурниот триумф против МЗТ Скопје Аердром (73:47), останува единствената екипа со максимален скор – пет победи во пет натпревари.

Првата победа ја реализираа кошаркарките на Работнички кои во доста интересен меч ја совладаа екипата на Пробаскет (78:62).

ПРВА ЛИГА-ЖЕНИ

РЕЗУЛТАТИ 5. КОЛО

Работнички – Пробаскет           78:62

Струга 2009 – Крива Паланка  70:54

МЗТ Скопје Аеродром – Бадел 1862 47:73

Вардар – Баскет Кам 2011        58:96

ТАБЕЛА: Бадел 1862 10, Баскет Кам 2011 9, Струга 2009 9, Вардар 9, Крива Паланка 7, Работнички 6, Пробаскет 5, МЗТ Скопје Аеродром 5

ИДНО КОЛО (20/21.11)

Пробаскет – Крива Паланка

Работнички – МЗТ Скопје Аеродром

Баскет Кам 2011 – Струга 2009

Бадел 1862 - Вардар