07.11.2021

Дебитантот го има изненадувањето во досегашниот дел од на сезоната, во натпревар со многу пресврти, го победи Гостивар (87:81)

6.КОЛО ОД ПРВА ЛИГА-МАЖИ: Феникс 2010 како „феникс“, од – 19 до голема победа против Гостивар

Ако некој мислеше дека победите против Навико Академија ФМП и Ангели се изнесување, триумфот против фаворизираниот Гостивар покажува дека тоа не е точно. Во мечот во кој имаше низа пресврти, Феникс слави трета победа во деби-сезоната

ФЕНИКС 2010 – ГОСТИВАР        87:81

За најголемо изненадување во досегашниот дел од сезоната и своја најголема победа во клупската историја.

Натпреварот во „Јане Сандански“ имаше исклучително интересен и несекојдневен тек. Првото полувреме помина во знакот на домашниот тим кој водеше и со девет разлика (41:32), а на големиот одмор замина со нешто пониски (46:40).

Третиот квартал беше, односно помина во знакот на гостите. Гостивар и не само што направи пресврт, туку му дозволи на Феникс 2010 да постигне само три поени за десет минути!!!

Гостивар направи серија од 17-0, домашниот тим немаше постигнато поени шест минути, а на крајот од тој период го достигна своето највисоко водство од 19 разлика (68:49).

Гостите ја имаа комоцијата до средината на последната четвртина кога тргна неверојатниот пресврт на „фениксовци“.

За пет минути домаќинот направи (22-7) и се доближи на (78:79), Ворку за момент го тргна притисокот, но домаќините го завршија мечот со осум поени во низа за конечен пресврт и победа.

Звучи неверојатно, но е вистинито, за напи услови, во последните десет минути Феникс 2010 постигна 38 поени.

 

Куртис Џонс го предводеше Феникс 2010 со 21 поен, додаде 6 скока и 7 асистенции. Кај Гостивар, прв играч беше Ворку со 27 поени.

ПРВА ЛИГА-МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 6. КОЛО

​Н. Академија ФМП – МЗТ Скопје УБ  49:30

МЗТ Скопје Аеродром – Работнички            87:6

Пелистер – Куманово 2009      97:71

ТФТ – Ангели          78:67

Феникс 2010 – Гостивар 87:81

Кожув – Еуро Никел 2005         86:79