01.04.2021

Засилени со капитенот на националниот тим, Митрашиновиќ, екипата од М. Каменица го победи Вардар (81:68), за прво место на Истокот

Баскет КАМ влегува со стонастотен ефект во Суперлигата

Засилени со капитенот на националниот тим, Митрашиновиќ, екипата од М. Каменица го победи Вардар (81:68), за прво место на Истокот

Со одигрувањето на заостанатиот натпревар во кој се сретнаа две екипи фаворити за место во плеј-офот, означен е крај на регуларниот дел во Првата лига-жени.

Екипата до Македонска Каменица по втор пат во оваа сезона беше подобра од „вардарки“, славеше со сигурни (81:68), за стонастотен ефект во натпреварите од групата Исток.

Десет меча десет победи и прво место на табелата пред продолжението на сезоната во кое следуваат натпреварите од Суперлигата.

За екипата на Баскет КАМ на оваа средба дебитираше и Анџелика Митрашиновиќ.

Капитенот на нашиот национален тим испорача 18.поени за својата нова екипа. И заедно со нејзината репрезентативна колешка, Ивана Кметовска, која реализираше 21.поен, беа творци на успехот на екипата од Македонска Каменица.

Овој викенд стартува и втората фаза од првенството – Суперлигата во коај место обезбедија по трите најдобри екипи во регуларниот дел: Баскет КАМ, Вардар и Крива Паланка од групата Исток, односно Бадел 1862, Работнички и Струга 2009 од Западот.

Паралелно со суперлигашките, ќе се играат и мечевите од Плеј-аут лигата.