08.11.2021

„Црно-белите“ славеа важна победа во Пловидив (86:81), утре ново гостување, кај против Берое во Стара Згора

БИБЛ ЛИГА: ТФТ му се реваншираше на Академик

Македонскиот претставник во БИБЛ лигата, ТФТ му го нанесе првиот пораз на Академик Пловдив во регионалното натпреварување. Да биде успехот поголем. Славеа победа на гостински терем

АКАДЕМИК – ТФТ           81:86

Со тоа и му се ррваншираше за неодамнешниот пораз на домашен терен по кој почна серијата од три неуспешни игри на ТФТ.

Првата четвртина беше израмнета, но кон средината на втората, ТФТ го презеде водството и направи шест поени разлика (42:36).

Во третиот период од играта македонскиот тим имаше и двоцифрена предност (55:44), за во последните десет минути Академик да направи пресврт и со серија од 10-0 да поведе со (63:60). Сепак, тоа кратко траеше, „црно-белите“ повторно заиграа како во претходниот дел од мечот, брзо направија плус од осум поени (80:72) и успеаја предноста да ја задржат до крајот.

Најефикасен во редовите на ТФТ беше Андреј Маслинко кој постигна 18 поени, додека Страхил Николов реализира 15.

Кошаркарите и стручниот итм на ТФТ остануваат во Бугарија, каде веќе утре,  од 18 часот во Стара Згора, му гостуваат на Берое.