17.03.2022

„Зелените“ од Ботевград славеа во СРЦ „Кале“ со убедливи (97:82)

БИБЛ ЛИГА: ТФТ осцилираше и на крајот загуби од Балкан

Kошаркарите на ТФТ ја поминаа првата фаза од Балканската лига, но по поразот во вечерашниот дуел на домашен терен од бугарскиот Балкан, се многу далеку од амбициите да го поминат и вториот круг...

ТФТ – БАЛКАН  82:97

Доста израмнет беше натпреварот во СРЦ „Кале“ во првото полувреме. Гостите од Бугарија беа за малку подобри во првата четвртина во која остварија предност од два поени (25:23).

Слично се одвиваа работите и во втората. Ниту еден од противниците не успеа да обезбеди некое повисоко водство. Гостите од Ботевград имаа предност од пет поени (39:34) во средишниот период од четвртината.

„Црно-белите“ успеаја да се вратаг во третиот дел од играта, кога дури и поведоа (59:57). Но одново уследи пад во играта, и во последните десет минути не успеаја да го издржат ритамот од претходните десет, што упорниот противник знаеше да го искористи и да стигне до победата, за нив трета во четири одиграни средби од втората фаза на БИБЛ лигата.

ТФТ е последен во групата „Ц“ со ефект (0-3), а на 24. март, повторно во Скопје, во натпревар од 4. коло од регионалното балканско натпреварување, ќе го пречека израелскиот претставник, екипата на Макаби Хаифа.