15.02.2022

ТФТ и Берое одиграа еден израмнет меч во кој на крајот победата ја однесе домашната екипа (95:88)

БИБЛ ЛИГА: ТФТ се пласираше во втората фаза

Во последниот натпревар од регуларниот дел од сезоната во балканското натпреварување, кошаркарите на ТФТ славеа победа над бугарскиот берое. И со 50% ефект (5-5) се пласираа на 4 место во групата „Б“, доволно за пласман во следната рунда од натпреварите во Балкнската лига.

ТФТ – БЕРОЕ      95:88

ТФТ Беше подобар ривал во првата, а Берое во втората четвртина. Со таа разлика што домашната екипа имаше минимално водство од (20:18), во првиот дел од играта. На гостите им припадна втората во која минималната негатива ја претворија во водство од (46:41).

Така што беше на полувремето од овој значаен меч, кој одлучуваше за судбината на „црно-белите“ во регионалното балканско натпреварување.

Израмнето се одвиваа работите и во третиот дел од играта. Гостите од Стара Загора најдоа начин како да го сочуваат тоа водство кое го стекнаа во првото полувреме. Па и по 30.минути од играта имаа сосема солидни (76:71).

Но она што го бараа низ три четвртини, кошаркарите на ТФТ го пронајдоа во последниот дел. Негативата од шест поени ја претворија во водство. Во 35.минута поведоа со (84:80). А кога веќе дојдоа до таква предност, избраниите на тренерот Боро Смилковски не дозволија да ја загубат.

Стигнаа до планираната цел, втора фаза од БИБЛ лигата.