Богдан Мирковски останува во Италија, ќе игра за Мантована Баскет - КФСМ
07.07.2020

Младиот репрезентативец потпиша двегодишен договор со италијанскиот клуб

Богдан Мирковски останува во Италија, ќе игра за Мантована Баскет

Еден од најталентираните млади македонски кошаркари (родени 2002 година), Богдан Мирковски и во наредните две години ќе игра на „чизмата“.

Односно, младинскиот репрезентативец ќе игра за екипата на Мантована баскет со која потпиша двегодишен договор.

Двеста и три сантиметри високото крило дојде во Италија уште во сезоната 2016/2017. Играше за Блу Сеа баскет од Лавања. Во наредната се пресели во Канту, каде со голем успех настапуваше во У 16 шампионатот на Италија.

А во истата сезона со нашиот кадетски тим дојде до третото место на ЕП од Дивизијата „Б“ во Сараево.

Во последните две сезони беше дел од јуниорскиот тим на ABC Канту, а беше блиску и до првиот тим кој е дел од Серија А.

Со „Добредојде Богдан“ ( и користење на кириличен фонт) Мирковски е пречекан од страна на новиот клуб во неговата кариера.