22.10.2021

Македонскиот младински репрезентативец ќе игра во италијанската А2 лига

Богдан Мирковски продолжува во Некст Нардо

Актуелниот македонски младински репрезентативец Богдан Мирковски останува во Италија, но ќе го промени клубот.

Мирковски, кој беше дел од нашата селекција „Под 20“ години на ФИБА Челенџерот во Шопрон, се договори со екипата на Некст Нардо, и во оваа сезона ќе игра во италијанската А2 лига.

„Среќен сум што доаѓам во Нардо и едвај чекам да им се ставам на располагање на тренерот Гандини, и на тренерот Куличи. Тие веќе ми кажаа кои се нивните очекувања. А што се однесува до мене, подготвен сум да дадам се од себе, и да донесам многу радости на публиката која навива за Нардо“ – изјави нашиот млад репрезентативец, кој во изминатите сезони беше дел од екипата на Проџето Канту.

Тој ќе биде регистриран и за селекцијата „Под 19“ години, а ќе има право на настап и во Серија Ц лигата на Италија.