16.08.2021

Претквалификации СК 2023

Бојан Крстевски: „Одигравме машки, ја броиме победата, не кош-разликата“

„Многу сум задоволен од оваа победа. Морам да им честитам на моите соиграчи за борбеноста. Машки одигравме, трет меч во пет дена. Одиме на победа, како и на секој натпревар, така и со Словачка.

Ги послушавме советите на селекторот на полувремето. Да играме смирено, со цврста одбрана ќе го добиеме натпреварор. Без брџање, иако имавме падови, останавме присебни. На крајот погодивме битни шутеви, извлековме победа. Можеше да биде и двоцифрена предност. Но собрана е голема количина на замор. Битна ни беше победата“ – изјави нашиот стартер на позицијата 4 по победата над Швајцарија.