14.09.2020

Македонската кошарка пред точно девет години на Евробаскетот кој се одржа во Литванија ја оствари најголемата победа во историјата

ДЕВЕТ ГОДИНИ ОД ИСТОРИСКИОТ МОМЕНТ: „Леле, леле, што направивме“ (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Македонија во преполната „Жалгирис арена“ во Каунас со минимални (67:65) го совлада големиот фаворит, селекцијата на домаќинот – Литванија.

Вистински херој на ова четвртфинале беше Владо Илиевски кој со една неверојатна тројка на 11.3 секунди пред крајот го најави големиот триумф и историското славје за нашата репрезентативна кошарка. 

По мечот, Илиевски во неверување го извика легендарното „Леле, леле, што направивме“...

Убави спомени од едно, уште поубаво време...