11.10.2020

Македонскиот репрезентативец запиша десет поени, и по два скока и асистенции во триумфот над Билбао (88:81)

Димитријевиќ го насочи Хувентуд кон победата број 4, и врвот на табелата во шпанската „Ендеса“ лига

За десет минути во првото полувреме во кое домашната екипа имаше двоцифрен плус (52:41), Димитријевиќ реализираше два поени, и по еден скок и асистенција.

Бекот на Хувентуд не погоди ниту еден од трите обиди  вредни по три поени.

Во четвртиот и решавачки период од играта, со осум поени во серија (две тројки), македонскиот репрезентативец го одби нападот на гостите од Билбао. Ја врати таа предност на страна на „црно-зелените“ (76:68), кои тоа водство го претворија ов конечен триумф од (88:81).

На крајот од играта, за 17:38 минути во игра, нашиот интернационалец дојде до десет поени (2/5 за три, 1/3 за два и 2/2 за еден поен), и по два скока и исто толку асистенции.

По пет одиграни кола Хувентуд има одличен скор, четири победи и еден пораз (од Реал Мадрид).