16.04.2021

По поразот од (78:86), тимот од Бадалона се „зацврсти“ на седмата позиција

Димитријевиќ најдобар во Хувентуд, но попусто, загубија од Сан Пабло Бургос

Ненад Димитријевиќ имаше уште еден одличен настап во „Ендеса“ лигата, но за жал, овојпат не беше доволно за Хувентуд да слави победа.

На тешкото гостување кај Сан Пабло Бургос, „зелено-црните“ загубија со (78:86) и се многу подалеку од позицијата број 6 во финишот од сезоната која носи полесен ривал од првопласираните два во лигата, Реал Мадрид и Барселона.

Македонскиот репрезентативец одигра 30:30 минути. И како стартер во гостинската екипа дојде до ефект од 16.поени (1/3 за три, 5/8 за два и3/4 за едне поен, како и пет асистенции и три скока, односно исто толку освоени и загубени топки.

По 31.коло, и скор (16-13), Хувентуд останува на седмото место. Сега со две победи помалку во однос на Сан Пабло Бургос и Валенсија кои го делат петтото место.