03.04.2021

Џејкоб Вајли се врати на Канарските Острови, но како играч на Сарагоса, а неговиот тим загуби (76:84)

„ЕНДЕСА“ ЛИГА: Гран Канарија е поблиску до плеј-офот, подобра од Сарагоса

Кошаркарите на Касадемонт Сарагоса ја продолжија трката за место кое води во плеј-офот на најсилната европска лига.

А Џејкоб Вајли се врати на местото каде беше до пред нова година – Канарските Острови.

Но сега македонскиот репрезентативец како играч на екипата од Касадемонт Сарагоса која на крајот го загуби мечот со Гран Канарија (76:84)

Откако обезбедија место во „Финалните осум“ во ФИБА Лигата на Шампионите, „црвените“ беа рамноправен ривал со конкурентот за тоа осмо место, последното кое води во доигрувањето за титулата.

За 23:26.минути, Џејкоб Вајли комплетираше девет поени (3/6 за два и 3/4 за еден поен). Додаде и три блокади и еден скок за тоа време во игра. 

По 27.одиграни кола, Касадемонт Сарагоса има скор 10-17, доволен за 12.место на табелата во „Ендеса“ лигата.