12.12.2020

Во првиот натпревар од 14. коло на шпанската елитна лига, Манреса го победи тимот од Бадалона со (85:80).

„Ендеса“ лига: „Седумка“ за Димитријевиќ, пораз за Хувентуд

По доста израмнета игра, на крaјот победата ја однесоа кошаркарите на Манреса, славеа со резултат (85:80).

Ненад Димитријевиќ прикажа солидна игра на овој натпревар. За нецели 18:56 минути, Македонецот реализираше седум поени (0/2 за три, 3/5 за два  1/1 за еден поен). Имше и две асистенции за тоа време поминато во игра.

Ова беше четвртти пораз за екипата од Бадалона во 12.одиграни натпревари.

Во следното коло, број 15, на распоредот е каталонското дерби, во „Блауграна“, Барселона го пречекува Хувентуд. Натпревар кој се игра на 20. декември.