24.06.2021

Во сабота, за место во големото финале ќе играат Белорусија-Франција и Србија-Белгија

ЕВРОБАСКЕТ-ЖЕНИ: Србија посилна од судиските неправди и Шпанија, преку продолжение до полуфинале!

Селекциите на Белорусија, Белгија, Франција и Србија обезбедија место во полуфиналните среди од Евробаскетот во женска конкуренција кој овие денови се одвива во Франција и во Шпанија.

Неверојатно возбудлив меч во Валенсија одиграа кошаркарките на Србија и на Шпанија. И покрај голем број на судиски грешки, особено во финалните минути, Србинките успеаја да се одбранат, и во продолжението од пет минути да слават со (71:64).

За жал, тоа не им појде од рака на сензационалните Босанки. Не им беше лесно, играа против еден од ко-домаќините на еврошампионатот, Франција, која и пред да почне првенството важеше за еден од топ фаворитите за освојување на златниот медал.

Славеа Французинките со убедливи (80:67), па во полуфиналето ќе играат против уште едно големо изненадување – Белорусија.

Полесно од предвидувањата Белоруските кошаркарки го добија четвртфиналето против Шведска. Најмногу поради одличната игра во одбраната, за конечни (58:46).

А во вториот драматичен меч од четвртфиналната програма, кошаркарките на Белгија со минимални (85:83), ја совладаа Русија, па утре ќе ѝ излезат на мегдан на Србија во обид да стигнат до големото финале.

Овие четири селекции обезбедија и дкректен пласман на олимписките квалификции, додека пак поразените селекции на БиХ, Шпанија, Шведска и Русија ќе се борат за уште две места на квалификацискито турнир за Олимпијадата.

По два дена за транспорт и мал одмор, класификациските мечеви, како и оние во полуфиналето ќе се играат на 26.јуни (сабота).

Големото финале и натпреварот за трето место ќе се играат еден ден подоцна, 27.јуни, исто така во Валенсија.  

ЕВРОБAСКЕТ 2021

РЕЗУЛТАТИ - ЧЕТВРТФИНАЛЕ

Белорусија – Шведска    58:46

Франција – БиХ     80:67

Русија – Белгија    83:85

Шпанија – Србија 64:71

ДВОЈКИ ЗА ПЛАСМАН – 26.ЈУНИ

12.00: Шведска – БиХ

15.00: Шпанија – Русија

ДВОЈКИ – ПОЛУФИНАЛЕ – 26.ЈУНИ

18.00: Белорусија – Франција

21.00: Србија – Белгија