25.01.2022

Ненад Димитријевиќ имаше одлични шест успешни додавања и четири поени неверојатното офанзивно издание на тимот од „Фонтета“ (103:76)

ЕВРОКУП: Димитријевиќ додаваше, а Валенсија го наполни кошот на Будуќност

Во 11. рунда од натпреварите во Еврокупот, кошаркарите на Валенсија ја пречекаа подгоричка Будуќност. И одиграа феноменално прво полувреме во кое на гостите од Црна Гора им уфрлија дури 53.поени. Поведоа со неверојатни, но вистинити (53:33).

Слично беше и на крајот на натпреварот (103:76).

За нешто повеќе од 16 минути во игра, Ненад Димитријевиќ имаше одлични шест успешни додавања и четири поени во тоа неверојатно издание на тимот од „Фонтета“.

Со оваа победа Валенсија дојде на скор (8-3), и го помина Будуќност на табелата во групата „Б“ од ова натпреварување. Во водство е уште еден шпански тим, Гран Канарија, наредниот ривал на Димитријевиќ и соиграчите во мечот кој ќе се игра на 1. февруари.