08.12.2020

Со победата над Венеција (89:75), екипата од Бадалона обезбеди место во следниот, елиминациски, круг

ЕВРОКУП: Хувентуд се пласираше во ТОП 16 фазата

На два натпревари, или едно коло пред крајот на регуларниот дел, кошаркарите на Хувентуд обезбедија пласман во ТОП 16 фазата на Еврокупот.

Во осмиот, за нив меч, а деветто коло од Еврокупот, Ненад Димитријевиќ и неговите соиграчи гостуваа во Венеција. И славеа убедлив триумф (89:75) против ослабениот италијански противник.

Доволен за ефект (6-2), со натпревар помалку, додека пак Венеција падна на (2-6).

Многу работи беа познати уште во првото полувреме, односно втората четвртина од играта во која гостите од Шпанија имаа предност и од 18. поени.

На полувремето беше (50:35), а Димитријевиќ за 09:30 минути во игра постигна два поени (1/1 за два и 0/3 за три поени), имаше и по еден скок и асистенција, но и две загубени топки.

Во продолжението, нашиот интернационалец ја поправи својата статистика, особено во последната четвртина. И за 21:51 минути во игра, бекот на Хувентуд стигна до двоцифрен број на поени, десет (0/3 за три, 5/5 за два, 0/1 за еден поен), два скока, една аситенција и три загубени топки. 

Следниот меч за Хувентуд е на 15. декември, кога во Бадалона треба да гостува рускиот Уникс.