Евролигата има план „Б“, подготвени за најлошото, се надеваат на најдоброто - КФСМ
30.09.2020

Претседателот на Евролига, Жорди Бертомеу, вели дека се подготвени за било какво „сценарио“ ако има проблеми со коронавирусот

Евролигата има план „Б“, подготвени за најлошото, се надеваат на најдоброто

Со синоќешните три натпревари од Еврокупот, и официјално стартуваше новата сезона од натпреварувањата кои ги реализира „ЕКА“.

Непосредно пред официјалниот почеток во второто, и најквалитетно натпреварување – Евролигата, своите размислувања со медиумите ги сподели првиот човек, Жорди Бартомеу.

„Имаме план ‘Б’, но многу повеќе ни се допаѓа нашиот план ‘А’. Во моменталното опкружување тешко е да се донесат одлуки кои би им одговарале на сите, затоа што некои клубови играат со навивачи, другите пред празни трибини. Како и да е, ние сме подготвени на сè. Имаме неколку резервирани сали во кои може да се одиграат натпреварите, а постојат и неколку опции во распоредот доколку некои мечеви мора да бидат откажани. Може да се случи и делегираните судии за одреден меч да бидат променети во последен момент“ - потврди Бертомеу.

Ако работите со и околу пандемијата од КОВИД-19 ескалираат, или отидат во погрешна насока, Евролигата има решение и за таква ситуација.

„Мислам дека оваа година сите ќе се сретнеме со некои работи на кои не сме навикнале, и не сме ги виделе во претходните сезони. Ако ситуацијата стане апсолутно критична, спремни сме сезоната да ја завршиме во ‘балон’. На едно такво сценарио бевме подготвени и минатата пролет, во мај. Но главна причина зошто не се случи тоа беше неможноста на тимовите да се движат помеѓу државите, а поради проблемите со авио сообраќајот Подготвени сме за најлошото, но се надеваме на најдоброто“ - порача претседателот на Евролигата пред почетокот на новата сезона предвиден за 1. октомври.