26.02.2020

ФИБА ГИ ОДБРА НАЈДОБРИТЕ ПЕТ: Меѓу нив и Фридзон со неговото издание против Македонија

Искусниот Русин се најде во идеалната петорка на второто коло од квалификациите за ЕП 2021...

 

Една од причините за нашиот пораз во Перм во дуелот со Русија дефинитивно беше и Виталиј Фридзон.

Еден од најискусните руски репрезентативци имаше своја вечер на средбата во „Молот“ Арената. За 27.минути во игра, реализираше 23.поени, имаше и седум скока, односно четири асистенции и една блокада.

Се заедно за индекс-29, и доволно ФИБА да го вметне во изборот на најдобрата петорка на второто коло од квалификациите за ЕП 2021.

Освен Русинот, во друштво на најдобрите пет се и двајца репрезентативци н Грузија, Тадеус Мекфејден односно Гиорги Шермандини, одличниот бек на Белгија, Џонатан Табу, како и бекот-шутер на литванската селекција, Еимантас Бендзиус.

Некогашниот играч на Карпош Соколи собра и најмногу индексни поени – 31, за она што го направи во победата на неговата селекција против Србија (94:90) на гостински терен во Белград.  

ПЕТОРКА НА КОЛОТО

(ВТОР КРУГ КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2021)

Тадеус Мекфејден (Грузија)

33.поени, 7.асистенции, 53% на реализација – индекс - 31

Џонатан Табу (Белгија)

22.поени, 8.скока, 7.асистенции – индекс - 30

Витали Фридзон (Русија)

23.поени, 7.скока, 4.асистенции – индекс - 29

Еимантас Бендзиус (Литванија)

26.поени, 6/9 за три поени, 4.скока – индекс – 29

Гиорги Шермандини (Грузија)

23.поени, 11.скока, 64% реализација од поле – индекс - 29