09.05.2021

Во „малото финале“, Касадемонт Срагаоса беше подобра од Стразбур (89:77), десет поени и шест скока за нашето репрезентативно крило

ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Европска „бронза“ за Вајли и соиграчите

Касадемонт Сарагоса и Џејкоб Вајли го завршија својот евро-пат со освојувањето на третото место на завршниот турнир од ФИБА Лигата на Шампионите.

Во „малото финале“ во комплексот „Нагорњи“ во Нижњи Новгород, беа подобри од францускиот Стразбур (89:77) и го освоија бронзениот медал од ова натпреварување.

Џејкоб Вајли беше стартер, но одигра по десет минути во дбете полувремиња. На крајот заврши и со десет поени и стонастотен ефект. Со пет погодени удари од игра, од исто толку обиди.

Нашиот репрезентативец имаше и шест скока, и по една асистенција, блокада и освоена топка за 19.индексни поени.

Вечерва во големото финале на Лигата на шампионите се среќаваат екипите на Сан ПАбло Бургос и Пинар Каршијака.