07.07.2021

Денеска во Мие, беше реализирана ждрепката за првата, групна фаза од најквалитетното натпреварување на ФИБА

ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Игокеа во друштво на Галатасарај, Нимбурк и ПАОК

Вкупно 32. екипи, поделени во осум групи по четири, ќе играат во новото издание на ФИБА Лигата на Шампионите.

А со денешната ждрепка во Мие, беа формирани и групите од новата сезона која ќе стартува на 4. октомври.

Според системот за натпреварување, првопласираните осум екипи од групите обезбедуваат директен пласман во следната фаза. Второ и трето пласираните екипи од секоја група, ќе разигруваат за уште осум места во ТОП 16 конкуренцијата.   

Директен пласман во групната фаза има за 28. екипи. За дополнителните четири места ќе се борат уште 24, екипи, и тоа во две елиминациска кола.

 

 

Регуларна сезона

Група А: Динамо Сасари (ИТА), Леново Тенерифе (ШПА), Лудвисбург (ГЕР), победник-квалификации 4

Група Б: Слам Стал Остров (ПОЛ), Манреса (ШПА), Хапоел Ерусалим (ИЗР), Пинар Каршијака (ТУР)

Група Ц: Дижон (ФРА), Лаврио (ГРЕ), Нижњи Новгород (РУС), Уникаха (ШПА)

Група Д: АЕК (ГРЦ), Фалко Шомбатели (УНГ), ВЕФ Рига (ЛЕТ), победник-квалификации 2

Група Е: Нимбурк (ЧЕШ), Галатасарај (ТУР), Игокеа (БИХ), ПАОК (ГРЦ)

Група Ф: Остенде (БЕЛ), Стразбур (ФРА), Тофаш Бурса (ТУР), победник – квалификации 3

Група Г: Дарушафака (ТУР), Хапоел Холон (ИЗР), Бриндиси (ИТА), победник – квалификации - 1

Група Х: Бешикташ (ТУР), Олденбург (ГЕР),Сан Пабло Бургос (ШПА), Ритас Вилнус (ЛИТ)

Квалификациска рунда

Четвртфинале

Шалон Вилпас (ФИН) - Клуж Напока (РОМ)

ДеЛонги Тревизо (ИТА) - Лондон Лионс (ВБР)

Јувентус Утена (ЛИТ) - Кафенберг Булс (АУТ)

Хапоел Еилат (ИЗР) - Парма Перм (РУС)

Сплит (ХРВ) - АЕК Ларнака (КИП)

Леиден (ХОЛ) – Монс (БЕЛ)

Калев/Крамо (ЕСТ) – Спортинг (ПОР)

Прометеј (УКР) - Левски Лукоил (БУГ)

ДИРЕКТНО ПЛАСИРАНИ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА КВАЛИФИКАЦИИТЕ: Перистери (ГРЦ), Фрибург Олимпик (ШВА), Бакен Беарс (ДАН), Цмоки-Минск (БЛР), Бросе Бамберг (ГЕР), Морнар (МНЕ), Опава (Чешка), Ле Ман (ФРА)