ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Само уште една непозната, Игокеа во плеј-офот - КФСМ
27.01.2021

Во меѓусебен дуел, вечерва, последниот патник во елиминациите ќе го одредат Пинар Каршијака и Билбао

ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Само уште една непозната, Игокеа во плеј-офот

По одигрувањето на првата вечер од 6.коло, познати се 15, од планираните 16 учесници во ПЛЕЈ-ОФ натпреварите на ФИБА Лигата на Шампиони.

Останува само уште една дилема, ја носи групата „Ф“. Состав во кој место во следната фаза е германскиот Бросе Бамберг. А во меѓусебен дуел во Измир, Пинар Каршијака и Билбао ќе го одредат второпласираниот тим во оваа натпреварувачка група.  

Место во елиминацискиот дел од Лигата на Шампиони има за бранителот на титулата, шпанскиот претставник Сан Пабло Бургос. А големо и пријатно изненадуавње е пласманот на Игокеа во следниот круг од натпреварите.

АБА лигашот загуби на гостувањето од Анкара од Турк Телеком (86:94). Но во нивна корист беше резултатот од средбата Лимож-Хапоел Ерусалим, кој го доби францускиот претставник со резултат (88:83).

УЧЕСНИЦИ ВО ПЛЕЈ-ОФОТ

ГРУПА А: Тенерифе, Динамо Сасари

ГРУПА Б: Тофаш, Нимбурк

ГРУПА Ц: Хапоел Холон, АЕК

ГРУПА Д: Сарагоса, Нижњи Новгород

ГРУПА Е: Стразбур, ВЕФ Рига

ГРУПА Ф: Бросе Бамберг, Пинар Каршијака/Билбао

ГРУПА Г: Турк Телеком, Игокеа

ГРУПА Х: Сан Пабло Бургос, Бриндиси