17.04.2021

Нималку лесна задача ќе има шпанскиот тим на патот кон пехарот

ФИБА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: Вајли и Сарагоса во четвртфиналето со домаќинот, Нижњи Новгород

Македонија ќе има свој претставнкк на финалниот турнир на најдобрите осум екипи во ФИБА Лигата на шампионите.

Џејкоб Вајли со Касадемонт Сарагоса се изборија за место во четвртфиналето на најквалитетното натпреварување кое го организира ФИБА.

А ждрепката посака во првиот, четвртфинален круг Касадемонт Сарагоса за противнкк да го има домаќинот на турнирот, екипата на Нижњи Новгород.

Во другите три четвртфинални двојки ќе се сретнат: Тенерифе – Стразбур, Хаоел Холон-Сан Пабло Бургор и Нимбурк-Пинар Каршијака

ДВОЈКИ ЧЕТВРТФИНАЛЕ

(5/6.МАЈ)

Тенерифе – Стразбург (1)

Хапоел Холон – Сан Пабло Бургос (2)

Нижни Новгород – Касадемонт Сарагоса (3)

Нимбурк – Пинар Каршијака (4)

ПОЛУФИНАЛЕ

(7.МАЈ)

Победник 1 – Победник 2 (5)

Победник 3 – Победник 4 (6)

(9.МАЈ)

ЗА ТРЕТО МЕСТО

Поразен 5 – поразен 6

ФИНАЛЕ

Победник 5 – Победник 6