01.06.2023

Во трка за титулата се екипите на Вардар, Бадел 1862, штипска Тим Арена и домаќинот на турнирот, екипата на Крива Паланка

ФИНАЛЕН ТУРНИР-М14-ЖЕНИ: Во Крива Паланка ќе го добиеме шампионот во женска пионерска конкуренција

Завршницата во пионерската лига ќе се игра овој викенд, во Крива Паланка...

Женскиот кошаркарски клуб „Крива Паланка“ ја доби организацијата на финалниот турнир од М14 лигата-жени.

Понудија најдобри услови за организирање на турнирот кој следува на 3. и на 4. јуни, а ќе се игра во спортската сала „Бранители 2001“ во Крива Паланка.

Првото полуфинале, кое ќе се игра на 3.јуни (сабота), во кое ќе играат екипите на Тим Арена од Штип и домаќинот на завршниот турнир, Крива Паланка е закажано за 17.часот. А од 19.30. часот, за место во финалето ќе разигруваат скопските ривали, Вардар и Бадел 1862.

Победникот, кој за прв пат, ќе добие и парична награда во висина од 30.000 денари ќе биде познат по одигрувањето на финалето кое на програмата е на 4.јуни (недела) од 19.30 часот.

Поразената екипа во финалниот натпревар ќе биде парично наградена со 20.000 денари.

Натпреварот за третото место е предвиден за недела, од 17. часот. Победникот на оваа средба, освен бронзените одличја ќе добие и парична награда во висина од 10.000 денари, исто толку следуваат и за поразениот тим денари од вкупниот награден фонд од 70.000 денари, кој го предвиде федерацијата за овој финален турнир.

М14 ЛИГА-ЖЕНИ – ФИНАЛЕН ТУРНИР

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

ПОЛУФИНАЛЕ

3.ЈУНИ (САБОТА)

17.00: Крива Паланка – Тим Арена

ЛИНК: 

 

19.30: Вардар – Бадел 1862

ЛИНК: 

4.ЈУНИ (НЕДЕЛА)

17.00: За трето место (поразен 1) – (поразен 2)

19.30: Финале (победник 1) – (победник 2)

*Сите натпревари се играат во салата „Бранители 2001“  во Крива Паланка