Формирани групите во ФИБА Лига на шампиони-жени - КФСМ
17.08.2020

На ждрепката одржана во Минхен, вкупно 18 екипи ги дознаа своите противници за наредната сезона

Формирани групите во ФИБА Лига на шампиони-жени

Иако пандемијата која ја предизвика коронавирусот е сè уште приутна на Стариот континент, тоа не попречи менаџментот на ФИБА Европа да ја реализира ждрепката за натпреварувачките групи во Лигата на Шампионите-жени за сезоната 2020/2021.  

На церемонијата одржана во Минхен, беа формирани двете натпреварувачки групи, а станаа јасни и двете елиминациски двојки.

Резултатот на ждрепката во Минхен е:

ГРУПА А: Динамо Курс (Русија), УСК Прага (Чешка), Фенербахче (Турција), Надежда (Русија Перфумериас Авенида (Шпанија), Асвел Феминин (Франција), Арка Гдиња (Полска), победник: Мишколц-Измит

ГРУПА Б: Ектаринбург (Русија), Шопрон Баскет (Унгарија), Бург Баскет (Франција), ТТТ Рига (Летонија), Галатасарај (Турција), Баскет Ланд (Франција), победник: Џирона-Сепси

За да се финализираат сите 16 учесници во Евролигата, претходно ќе се одиграат и две квалификациски серии

Алуинвент Мишколц (Унгарија)-Измит Беледесиспор (Турција)

Спар Ситилифт Џирона (Шпанија) – Сепси (Романија)

Победниците од овие дуели ќе обезбедат место во регуларниот дел од Евролигата, која доби и ново лого.

Одлуката околу стартот на натпреварите во оваа, како и во другите натпреварувања, ФИБА Европа ќе ја донесе на седницата на Бордот закажана за 1. септември.