28.05.2020

Екипата во која ќе настапува Војдан Стојановски, го задржа прволигашкиот статус

Франција не прогласи шампион, Гравелин Данкерк останува во Про А!

За прв пат од своето постоење, од 1987 година, Генералното собрание на Националната кошаркарска лига на Франција, одржа состанок преку видео-конференциска врска.

Беа изгласани две резолуции, кои се однесуваат за актуелниот момент, и изгледот на Про А и Про Б лигите во земјата на „галските петли“.

Собранието одлучи сезоната 2019-2020 да биде замрзната, дека сезоната 2020-2021 е нова сезона, со 18 екипи во Про А, и исто толку во Про Б лигата, и без шампионска промоција или испаѓање.

Освен тоа, со одлука на Собранието, натпреварите од сезоната 2020-2021 нема да се одржат зад затворени врати, освен во исклучителни околности.

Тоа значи и дека екипата на Гравелин Данкерк, за која и во следната сезона ќе настапува капитенот на нашиот национален тим, Војдан Стојановски, останува во друштвото на најдобрите.

Во сезоната 2019-2020 нема титула шампион на Франција во двете дивизии, затоа што како што беше објаснето, првенствата не биле доиграни, а немало услови и за организација на плеј-оф натпреварите.

Националната кошаркарска лига ќе иницира нов календар во текот на ова лето.