27.04.2021

На врвот на статистичките листи неколку наши репрезентативни имиња...

ИНДИВИДУАЛНА СТАТИСТИКА – ПО 3. КОЛО ОД СУПЕРЛИГА-ЖЕНИ: Митрашиновиќ е прв поентер и асистент, Марјановиќ најдобар скокач

Статистичкиот пресек на истекот на првиот дел од Суперлигата, односно три одиграни натпревари, веќе одвои неколку имиња кои претендираат за наградата за најкорисен играч во шампионатот во женска конкуренција.

Најавите дека во главна улога ќе бидат повратниците во нашата женска кошарка, полека и се реализираат.

По три одиграни мечеви во Суперлигата, Анџелика Митрашиновиќ е најдобриот стрелец во лигата. Бекот на Баскет КАМ засега има просек од 35.33 поени по натпревар. Зад нејзиниот е ефектот на двоецот од Бадел 1862,  Александра Стојановска (26.67) и Нена Трајчевска со 25.поени по натпревар.

Капитенот на нашиот сениорски национален том е лидер и кај асистентите. Во просек, Митрашиновиќ реализира по  шест додавања, пред Славица Наков (Вардар) со нешто пониски 5.67 и Нена Трајчевска која има просек од 5.33 асистенции по меч.

Милена Марјановиќ (Крива Паланка) е најдобриот скокач во оваа фаза од натпреварите затоа што во просек реализира по 17. скока на еден натпревар. Зад нејзиниот, се ефектите на Нена Трајчевска (Бадел 1862 и Милена Лаковиќ (Струга 2009) кои имаат во просек по 13. скока.  

ФОТО: Александра Стојановска (Бадел 1862)

Звучи помалку неверојатно, но е факт, Александра Стојановска е единствената кошаркарка која има 120. минути поминато во игра. Односно ниту еднаш не беше заменета во текот на трите натпревари за Бадел 1862.

Стојановска е прва на листата на кошаркарки со најмногу освоени топки. Во просек „краде“ по шест топки на еден натпревар.

Процентуално гледано, Анастасија Подунавац (Вардар) е најдобриот реализатор од линијата за слободни фрлања. Погодува со 84.62% на успешност.

Трајчевска е најдобриот реализатор во шутот за два поени (погодува со 70.59%), и воопшто од дистанца (61.22%), додека нејзината клупска колешка Сања Адамовска, е прва според процентот  на реализација за три поени. Погодува со 50% на успех зад линијата од 6.75 метри.

ТОП 5

ПОЕНИ

Играч нат      п/с/а  просек

Анџелика Митрашиновиќ (Баскет КАМ)      3          106     35.33

Александра Стојановска (Бадел 1862)         3          80       26.67

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          75       25.00

Милена Марјановиќ (Крива Паланка)         3          62       20.67

Ивана Кметовска (Баскет КАМ)           3          52       17.33

 

СКОКОВИ

Милена Марјановиќ (Крива Паланка)         3          51       17.00

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          39       13.00

Милена Лаковиќ (Струга 2009)           3          39       13.00

Ивана Кметовска (Баскет КАМ)           3          37       12.33

Кристина Тодевска (Работнички)       3          34       11.33

АСИСТЕНЦИИ

Анџелика Митрашиновиќ (Баскет КАМ)      3          18       6.00

Славица Наков (Вардар)            3          17       5.67

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          16       5.33

Ивона Пејковска (Вардар)        2          8          4.00

Сања Адамовска (Бадел 1862) 2          8          4.00

ЗАГУБЕНИ ТОПКИ

Јована Стојанова (Работнички)           3          18       6.0

Милена Марјановиќ (Крива Паланка)         3          18       6.0

Славица Наков (Вардар)            3          16       5.33

Драгана Петковска (Работнички)       3          15       5.0

Божица Стоевска (Крива Паланка)    3          14       4.67

ОСВОЕНИ ТОПКИ

Александра Стојановска (Бадел 1862)         3          18       6.0

Анџелика Митрашиновиќ (Баскет КАМ)      3          12       4.0

Катерина Поп-Димитриовска (Баскет КАМ)           3          9          3.0

Славица Наков (Вардар)            3          9          3.0

Камелија Игнатова (Баскет КАМ)       3          7          2.33

БЛОКАДИ

Милена Марјановиќ (Крива Паланка)         3          7          2.33

Кристина Тодевска (Работнички)       3          4          1.33

Анастасија Подунавац (Вардар)         3          4          1.33

Анџелика Митрашиновиќ (Баскет КАМ)      3          4          1.33

Тамара Ѓорѓиевска (Крива Паланка) 3          3          1.0

МИНУТИ

Александра Стојановска (Бадел 1862)         3          120:00          40:00

Тања Стојановска (Струга 2009)         3          119:53          39:57

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          118:35          39:31

Кристина Јаневска (Работнички)        3          118:12          39:24

Сара Максимовска (Бадел 1862)       109:55          36:38

СЛОБОДНИ ФРЛАЊА (ПРОЦЕНТУАЛНО)

Анастасија Подунавац (Вардар)         3          84.62%

Катерина Поп-Димитриовска (Баскет КАМ)           3          78.57%

Милена Марјановиќ (Крива Паланка)         3          76.47%

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          75.00%

Александра Стојановска (Бадел 1862)         3          74.07%

ДВА ПОЕНИ (ПРОЦЕНТУАЛНО)

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          70.59%

Александра Стојановска (Бадел 1862)         3          63.16%

Јована Петрушевска (Вардар) 3          60.00%

Ивана Кметовска (Баскет КАМ)           3          59.38%

Ксенија Петревска (Крива Паланка)  3          50.00%        

ТРИ ПОЕНИ (ПРОЦЕНТУАЛНО)

Сања Адамовска (Бадел 1862) 2          50.0%

Анастасија Подунавац (Вардар)         3          42.8%

Анџелика Митрашиновиќ (Баскет КАМ)      3          42.5%

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          40.0%

Ивона Пејковска (Вардар)        2          37.5%

ШУТ ОД ПОЛЕ (ПРОЦЕНТУАЛНО)

Нена Трајчевска (Бадел 1862) 3          61.22%

Александра Стојановска (Бадел 1862)         3          50.91%

Ивана Кметовска (Баскет КАМ)           3          50.0%

Анџелика Митрашиновиќ (Баскет КАМ)      3          45.57%

Милена Марјановиќ (Крива Паланка)         3          40.9%