17.02.2021

Селекторот Мео Сакети ги објави имињата на12 кошаркари за утрешниот дуел со Македонија.

Италијанците први ги отворија картите

Мео Сакети, селекторот на Италија, нашиот утрешен противник во првиот меч од балонот“ во Перм, ги одбра 12.кошаркари кои ќе настапат во дуелот со нашиот национален тим

Од оние 14.кошаркари кои ги поведе на пат за Русија, предводникот на аѕурите се одлучи на трибините да се најдат двајца кошаркари: Микеле Витали, Симоне Заноти.

На мечот кој стартува од 15.30 часот, ќе ни се спротивстави следниот состав на Италија:

Никола Акеле, Давиде Алвити, Томасо Балдасо, Филипо Балди- Роси, Џордано Бортолано, Леонардо Канди, Амедео Дела Вале, Габриеле Процида, Џампаоло Ричи, Матео Спањоло, Марко Спису и Амедео Теситори.