29.10.2021

Нашата репрезентативка имаше рекордни 39 индексни поени во победата на Бадел 1862 над Партизан во Белград

Ивана Кметовска е МВП на 5. коло на WABA лигата

Петтиот настап во WABA лигата во оваа сезона Ивана Кметвска долго ќе го памети. Во гостинската победа на Бадел 1862 против Партизан 1953 во Белград (73:70), репрезентативното крило беше незапирливо за противничката одбрана. И за прв пат го освои насловот за најкорисна кошаркарка – МВП на колото.

На гостувањето во салата „Ранко Жеравица“ во Белград, Кметовска дојде до индекс – 39, секако, најдобриот во сезоната. Со реализиран 31.поен, го урна клупскиот рекорд, откако шутираше одлични 12/17 за два поени, и уште 7/11 од линијата за слободни фрлања.

Она што посебно е забележливо е дека на тоа Ивана придодаде уште 14.скока, две асистенции и по една освоена топка и блокада.

Кметовска е првата кошаркарка на Бадел 1862 во историјата на регионалното натпреварување со МВП награда.

И сето тоа, а малкумина знаат, со сериозна настинка, што го прави ова како вистински играчки подвиг.