Извлечени натпреварувачките броеви за ПЛМ за сезона 2019-2020 - КФСМ
09.10.2019

Извлечени натпреварувачките броеви за ПЛМ за сезона 2019-2020

Денеска во просториите на Кошаркарската федерација на Северна Македонија беше одржан ждреб за натпреварувачките броеви на клубовите кои ќе се натпреваруваат во Првата лига во машка сениорска конкуренција за сезоната 2019/2020.

По откажувањето на кошаркарскиот клуб АВ Охрид, во ПЛМ за претстојната сезона ќе се натпреваруваат десет екипи. По комплетирање на регуларниот дел од сезоната шест екипи ќе напреднат во Супер лигата, останатите четири ќе се надигруваат во Плејаут лигата.

Првото коло од ПЛМ ќе се одигра претстојниот викенд, 12.10.2019.

Натпреварувачки броеви

  1. Вардар
  2. Кожув
  3. МЗТ Скопје Аеродром
  4. Гостивар
  5. Куманово 2009
  6. Пелистер
  7. Академија ФМП
  8. Работнички
  9. МЗТ Скопје Аеродром АД
  10. Еуро Никел 2005

Двојки прво коло ПЛМ 2019/2020
Вардар – Еуро Никел 2005
Кожув – МЗТ Скопје Аеродром АД
МЗТ Скопје Аеродром – Работнички
Гостивар – Академија ФМП
Куманово 2009 - Пелистер