03.07.2017

Јуниорите со пораз од Бугарија

Јуниорсата репрезентација во машка конкуренција загуби на првиот натпревар од двомечот закажан против соодветната селекција на Бугарија. Во натпревар кој двете селекции си го предаваа водството притисокот врз арбитрите од тамошние навивачи го направи своето, па со неколку дискутабилни одлуки во последниот период домаќините успеаја да стигнат до победа од 84-74 односно 23-19, 25-22, 14-16 и 22-17 по делници.

Јуниорите уште еднаш ќе се пресметаат против Бугарија, утре, во истиот термин. Потоа следи враќање во Скопје и заминување за Виена на нов пријателски двомеч, против Австрија.

СТРЕЛЦИ:
Стојановски (4 поени), Крстевски (9), Панов (18), Михајловски (24),Какруки (19)