04.08.2017

Јуниорките со пораз го започнаа настапот на ЕП

Нашите јуниорки го започнаа овогодишното издание на Европското првенство (Дивизија Б) со пораз од домаќинот, Ирска. Првиот натпревар кој го одиграа избраничките на Анета Глигорова заврши со резултат 89-43 (22-7, 25-13, 21-15, 21-8) во корист на домашниот состав.

Јуниорките ќе имаат 24 часа за консолидирање на играта и нова стратегија пред пресметката против Украина која е на распоредот во 21 часот и 30 минути.

СТРЕЛЦИ; МАКЕДОНИЈА
Андонова (6поени), Митрева (11), Шеќероска (9), Кузмановска (2), Петрушевска (2), Серафимоска (9), Спировска (4)