Кадетите се пласираа на 12. место - КФСМ
17.08.2019

Кадетите се пласираа на 12. место

Нашата кадетска машка репрезентација се пласира на дванаесеттото место на Европското првенство за кошаркари до 16 години откако на последниот натпревар за пласман загубија од соодветната селекција на Израел. Со тоа, кадетите го завршија настапот на континенталниот кадетски собир каде ќе настапат и идната година додека последните три рангирани земји во оваа дивизија ќе се пласираат во Б дивизија.

Во рамки на групната фаза запишавме два пораза и една победа. Согласно системот за натпреварување следеше втората фаза, round of 16, во која запишавме уште еден пораз. Следеше разигрување за пласман на првенството, каде нашите кадети запишаа важен триумф со кој се обезбеди опстанок во првата дивизија во оваа возрасна категорија.