03.07.2023

Гостите имаа подобра завршница на втората проверка во СРЦ „Кале“, и се изборија за втор триумф (73:63)

Кадетите запишаа уште еден пораз, Бугарија со пресврт до победа

На вториот контролен натпревар, нашата машка кадетска селекција имаше предност во најголем дел од играта, но поспедниот период им припадна на гостите, кои победија и по втор пат на гостувањето во нашиот главен град.

МАКЕДОНИЈА (У16-МАЖИ) – БУГАРИЈА (У16-МАЖИ)    63:73

Нашите млади кошаркари почнаа сосема добро. За кратко време се стекнаа со предност од осум поени (12:4), во петтата минута имаа и повисоки (15:6). Најков собра десет, а Марјановиќ имаше уште пет поени во таа рана фаза од натпреварот.

Но гостите брзо се консолидираа во оној офанзивен дел, и до крајот на првата четвртина дури и поведоа со минимални (22:21).

Имавме одличен почеток и во вториот дел од играта. Со серија од (8-2), го вративме водството, имавме плус 5, (29:24), по 15.минути играње на оваа втора „контрола“ во СРЦ „Кале“. По поентирањето на Кузмановски, во 19.минута ја вративме онаа почетна предност, водевме со (36:28).

Но слично како и во првата четвртина, гостите се вратија со серија од осум поени, израмнија на (36:36).

И по трет пат на мечот, Македонија се одвои на пристојна разлика. Водеа нашите кадети со (48:41) по нецели четири минути од третата делница. Нешто подоцна и (52:46), резултат со кој го затворивме третиот период.

Во онаа решавачката уште една промена на водството. Во неполни пет минути, Бугарија направи нова серија на поени. Сега од (17-5), доволно за одново да води, сега и со солидни (63:56).

Имаа кадетите на Бугарија и повисоки (66:57). Серијата ја прекина Терзиевски. Со помош на Најков, намалија на (63:70), на точно три минути пред крајот. Но тоа беше и последниот обид од нашиоѕ тим за да се стигне таа негатива, па и втората „контрола“ им припадна на младите кошаркари на Бугарија.

Најков беше најефикасен играч на оваа средба, реализираше 22.поени. Марјановиќ постигна осум, Ефтимовски имаше седум, а Терзиевски уште шест поени.