Кадетите завршија како 15. пласирани - КФСМ
19.08.2017

Кадетите завршија како 15. пласирани

Нашата кадетска репрезентација во машка конкуренција го заврши настапот на Европското првенство (дивизија Б) како 15. пласирана селекција. 

Во рмаки на групната фаза бевме сместени во групата Д каде запишавме две победи, над Косово (61-64) и над Луксембург (71-75) и три пораза, од Грузија (53-88), од Велика Британија (94-52) и од Португалија (46-55) со кои завршивме како четврто пласирани што значеше борба за пласман од деветтото до шеснаесеттото место. Поразот од Босна и Херцеговина (82-67) не втурна во битка за пласман во долниот дел односно од 13. до 16. место. Следеше тесен пораз од Исланд со 70-66 кој значеше борба за 15. односно 16. место на првенството. Финалната битка, против Португалија, ја добивме со 50-56 и го завршивме настапот како 15. пласирана селекција во втората дивизија во оваа возрасна категорија.

Португалија - МАКЕДОНИЈА 50-56 (13-12, 8-21, 18-12, 11-11)
СТРЕЛЦИ
Наумовски (3поени), Митевски (9), Миловановиќ (6), Јакимовски (15), Бошковски (8),Исајлоски (7), Јанев (8)