07.08.2021

Во главниот град на Грузија, ги чекаат мечевите против селекциите на Грузија, Ерменија, Малта и Албанија

Кадетките ќе бидат дел од ФИБА „Челенџерот“ во Тбилиси

Женската селекција на Македонија за кошаркарки „Под 16“ години, вчера вечер отпатува за Тбилиси, каде ќе учествува на ФИБА „Челенџер“ турнирот за оваа возрасна категорија.

Во групата „Е“ од ова ново натпреварување на ФИБА, освен нашата и селекцијата на домашинот Грузија, ќе учествуваат уште и селекциите на Ерменија, Малта и на Албанија.

Според распоредот, во првото коло од турнирот, на 9.август, нашата кадетска селекција е слободна.

На 10. август, од 16.часот ќе играме против соодветната селекција на Малта.

Следниот ден, во исто време, следува мечот против репрезентацијата на Албанија. А по еден ден пауза, на 13. август, од 19.часот, нашите кадетки ќе ги одмерат силите со селекцијата на Ерменија.

Учеството на овој турнир ќе го затвориме на 14. август, од 19.часот, со натпреварот против домашната селекција на Грузија.

МАКЕДОНИЈА НА „ЧЕЛЕНЏЕР“ ТУРНИРОТ ВО ТБИЛИСИ

Ана Милованова  бек     172см

Анастасија Тодорова      бек     166см

Михаела Алексовска      бек-шутер   175СМ

Ања Даниловска   бек     173см

Деа Хоџа      центар          182СМ

Зорица Караѓозова          бек-шутер   173см

Љубица Бошкова бек-шутер   176см

Марија Николов   крило 172см

Климентина Модева       центар          195см

Матеја Додевска  центар          185см

Божица Стоевска  бек-шутер   176см

Ксенија Петревска           ниско крило           188см

СЕЛЕКТОР: Никола Златев

АСИСТЕНТ ТРЕНЕР: Ведран Белешковски

АСИСТЕНТ ТРЕНЕР: Форка Ѓорѓиева

ФИЗИОТЕРАПЕВТ: Ема Никочевиќ

ДОКТОР: Веселинка Лалчевска         

 

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ НА МАКЕДОНИЈА

10. АВГУСТ – 16.00: Македонија - Малта

11. АВГУСТ – 16.00: Албанија – Македонија

13. АВГУСТ – 19.00: Македонија - Ерменија

14. АВГУСТ – 19.00: Грузија - Македонија