19.02.2021

Андреј Јакимовски потсети на своите најдобри изданија во дресот на Вашингтон Стејт.

„Камбек“ на Јакимовски, многу блиску до трипл-дабл ефект (ВИДЕО)

Неговите „Кугарс“ го совладаа Универзитетот Калифорнија со убедливи (82:51), а нашиот кошаркар беше еден од најдобрите на теренот.

По подолго време беше и стартер, на теренот помина 31 минути (најмногу кај ВСУ) и максимално го искористи тоа. Реализираше 11 поени (три тројки од шест обиди), а додаде и седум скока и рекордни за него во НЦАА – девет асистенции.

Малку недостасуваше да дојде до својот прв трипл-дабл во дресот на Вашингтон Стејт Универзитет.

Инаку, на ВСУ му остануваат уште три натпревари од основниот дел на сезоната: против Стенфорд на 20, Аризона на 25 и Аризона Стејт на 27 февруари.

Што изјави нашиот млад репрезентативец по овој натпревар...