19.02.2021

Италија и Естонија играа продолжение од пет минути во кое нашиот конкурент за позицијата 3 стигна до втората победа во групата, (105:101)

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: Естонија ја изненади Италија

Репрезентацијата на Естонија стигна до изненадувачка победа против Италија од (105:101) и напрваи голме чекор кон местото кое води на Евроабскетот 2022.

Италија – Естонија           101:105 (94-94)

Тимот од Балтикот имаше шанса да победи уште во регуларниот дел. Но ја загубија предноста од 20. поени во последните 10.минути од играта. Италија стигна до егал (94:94), откако последниот период го реши во своја корист со резултат (28-12).

Но во екстра периодот лидерот во групата „Б“ одново влезе во сериај грешки и му даде оргомна шанса на противникот да се пласира на завршниот турнир чиј домаќин е на една од групите  

 Инаку, одлична втора четвртина имаше Естонија. Пред се, ефикасна. Предводени од скоро непогрешливиот Котцар, реализираа дури 34.поени. И заслужено имаа десет поени предност (54:44) на одморот. Котцар имаше 16 (8/11 од игра) а Трејер уште 13 поени во составот на Естонија

По пет одиграни кола, Италија има ефект (4-1), додека пак Естонија е на половични (2-2) во четири одиграни мечеви

РЕЗУЛТАТИ 5.КРУГ

ГРУПА Б

Италија – Естонија           101:105

МАКЕДОНИЈА – Русија           15.30

ТАБЕЛА

1.Италија     5          4          1          433:400        9         

2.Русија        4          2          2          291:276        6

3.Естонија   4          2          2          323:344        6

4.МАКЕДОНИЈА    3          0          3          223:250        3